Właściciele nieruchomości od kilku lat korzystają z przysługującej im ulgi podatkowej. Dzięki niej mogą starać się o zwrot podatku VAT za materiały budowlane wykorzystane podczas remontu mieszkania czy też budowy domu. Warto pamiętać, że został przygotowany projekt ustawy znoszący ten przywilej wraz z końcem 2013. Oznacza to, że inwestorzy powinni przyspieszyć z wszelkimi pracami remontowo-budowlanymi lub też dokonać zakupu niezbędnych materiałów do końca tego roku.
Ulgą podatkową objęte są materiały budowlane, które przed 1 maja 2004 roku, a więc przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, były obłożone 7% podatkiem VAT, a po tej dacie podatek ten wzrósł do poziomu 22%. Ulgę wprowadził dokument: „Ustawa z 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym”. Szczegółową listę materiałów objętych ulgą można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Transportu i Budownictwa www.transport.gov.pl. Są na niej m.in. tapety papierowe, wanna, kabina prysznicowa, a także grzejniki, cement, gips czy żwir. Prawo do zwrotu podatku VAT na materiały budowlane przysługuje osobom fizycznym, które poniosły wydatki na remont, modernizację domu lub mieszkania, a także na przystosowanie pomieszczenia lub obiektu pełniącego wcześniej inne funkcje na cele mieszkalne. Warto pamiętać, że na wszystkie zakupione materiały należy mieć stosowną fakturę VAT. Aby starać się o zwrot podatku, należy złożyć wniosek w urzędzie skarbowym na wypełnionym druku VZM-1. Dodatkowo należy dołączyć wykaz faktur oraz ich kopie, podać wysokość poniesionych kosztów oraz obliczoną kwotę zwrotu. Niezbędny jest też tytuł prawny do lokalu, czyli akt własności, dzierżawy lub wynajmu. Złożenie wniosku jest bezpłatne, a wypłacone przez US pieniądze nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.Osoby, które ubiegają się o zwrot podatku VAT, mogą odzyskać ponad 15 tys. zł w przypadku, kiedy prowadzą prace bez pozwolenia na budowę, czyli np. remontują mieszkanie i nawet 35 tys. zł, kiedy budują dom lub rozbudowują obiekt z pozwoleniem na budowę. Warto pamiętać, że o zwrot nadpłaconej kwoty podatku można ubiegać się w ciągu 5 lat od złożenia pierwszego wniosku. Oznacza to, że podatnik, który w 2013 roku po raz pierwszy skorzysta z tego przywileju, będzie mógł aż do 2018 roku starać się o odzyskanie tej kwoty. Projekt ustawy zakłada bowiem, że o zwrot podatku VAT można występować wielokrotnie, jednak nie częściej niż raz w roku. Limity przedstawione przez ministerstwo są systematycznie waloryzowane, w zależności od ceny 1m2 nieruchomości.
„Decydując się na budowę domu czy remont mieszkania, zawsze planujemy budżet, który pozwoli pokryć koszty zakupu materiałów budowlanych. Niemałe kwoty, które wydawane są na różnego rodzaju zaprawy murarskie, tynki czy kompletne systemy ociepleń szybko się rozchodzą. Możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT powoduje, że inwestorzy mogą obniżyć koszty modernizacji mieszkania czy budowy domu. Ulga, która daje takie prawo, z pewnością przyczyniła się do ożywienia branży budowalnej, tym bardziej, że już kilka miesięcy temu zapowiedziano, że ulga wraz z końcem 2013 roku przestanie obowiązywać. Tym samym osoby, które planowały większy remont czy przebudowę, zdecydowały się na rozpoczęcie prac jeszcze w tym roku tak, aby skorzystać z ulgi” – podsumowuje Renata Hoffman P.O. Managera ds. Marketingu z firmy Baumit.
www.baumit.com
Link do strony artykułu: https://2fwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/remont-mieszkania-lub-budowa-domu-z-ulga-podatkowa